Ohjelmaa päivitetään tasaisin väliajoin

Perjantai 22.11.

Jyväsjärvi-lava, B-halli

10.45

Haluatko triviamestariksi?

Magnus Mali
Haastattelija Sami Ahonen

11.15

Hitlerin ja Stalinin kaupankäynti Suomesta 1939-1940

Pekka Visuri

11.45

Finlandia Junior -paneeli

12.45

Ihme ilmat! ja Miten Suomi pysäyttää ilmastonmuutoksen.

Keskustelemassa Risto Isomäki ja Laura Ertimo

13.15

Kauko Röyhkä - Marjatan poika

Kauko Röyhkä
Haastattelija Juha Virkki

13.45

Valon aika

Osmo Pekonen

14.15

Elämää maan kätköissä

Veikko Huhta ja Jari Haimi
Haastatteilja Inkeri Pasanen

14.45

Pimeä aika

Jaakko Tahkokallio
Haastattelija Eila Tiainen

15.15

Noitaäiti - Malin Matsintyttären tarina

Marko Lamberg

15.45

Demokratia utopiana ja sen vastavoimat

Teppo Eskelinen

16.30

Vapaus, tasa-arvo, rakkaus. Juhlitaan Minna Canthia!

Keskustelemassa Kersti Juva, Elina Hirvonen, Irma Hirsjärvi, Minna Maijala ja Iida Simes

Päijänne-lava, B-halli

11.00

Kerro, kerro

Annastiina Storm

11.30

Valotusaika

Avi Heikkinen
Haastattelija Aapo Ruuttunen

12.00

Kuolleiden kirja

Kai Sadinmaa

12.30

Fingerporin koko kuva 7 - Päivien kimallus

Pertti Jarla
Haastattelija Vesa Kataisto

13.00

Perustulokoe-eläin

Tuomas Muraja

13.20

Maaseudun tulevaisuus + Päätalo

Antti Heikkinen

13.40

Löytöretki suomeen

Kersti Juva

14.00

Ystäväni Natalia

Laura Lindstedt

14.20

Mulkerot

Ari Turunen

14.40

Kalevalan naiset

Tiina Piilola

15.00

Punaiset kengät

Minna Maijala
Haastattelija Iida Simes

15.30

Valapatto

Leena Lehtolainen
Haastattelija Juha Rahko

16.00

Punainen myrsky

Elina Hirvonen

17.00

Juha Tapion haastattelu

Ravintola-lava, A-halli

10.45

Tärkeintä tänään

Maaretta Tukiainen
Haastattelija Ossi Valpio

11.45

Galenos - Lääkärin kirjoituksia sielusta

Marke Ahonen
Haastattelija Lauri Ockenström

12.15

Masennuksen biologia

Markus J. Rantala

12.45

Hyvän hengityksen anatomia

Malla Rautaparta
Haastattelija Sari Mäki-Petäjä

13.15

Ikääntyminen, elämänlaatu ja lukeminen

Elina Sillanpää ja Tommi Tapiainen
Haastattelija Inkeri Näätsaari.

14.15

Kalle Päätalo 100 vuotta

Keskustelemassa Antti Heikkinen ja Karoliina Timonen
Haastattelija Ville Hänninen

14.45

Painajainen kaukalossa, Takapuolten taisto

Kalle Veirto
Haastattelijat Vertti Volotinen, Aleksanteri Nissinen ja Tiitus Tuomi, Sydän-Laukaan koulu 

15.15

Joulukalenteri - kirjailijat hyvällä asialla

Ilkka Mattila, Juha Mäntylä, Jasu Rinneoja ja Olli Sarpo
Haastattelija Kini Laine

15.45

Tapetaan kirjailija

Pertti Jarla, Jyri Paretskoi, Jasu Rinneoja ja Olli Sarpo
Leikkimielinen tietovisa, juontajana Kini Laine

16.15

René Girard ja romaanin psykologia

Keskustelemassa Eeva Rohas, Erkki Vainikkala ja Olli Sinivaara

Kirjaharju-lava, B-halli

10.15

Anna ja Elvis häähumussa & Onni ja Aada päiväkodissa

Maria Kuutti

11.15

Ihme ilmat! Miksi ilmasto muuttuu.

Laura Ertimo

11.45

Mirkka ja meri

Satu Heinola

12.15

Jasu - Pöljiä päiviä

Markus Ikola
Haastattelijat Valtteri Mononen ja Eemeli Riihinen, Sydän-Laukaan koulu

12.45

Etsivätoimisto Henkka & Kivimutka ja kirjastokarju, Mato Valkonen ja neljäs klovni

Kalle Veirto

13.15

Shell's Angels – Viimeinen riskiretki

Jyri Paretskoi
Haastattelijat Vilma Ojala, Nea Kirvesmäki ja Ella Taskila, Sydän-Laukaan koulu

13.45

Merikki

Kirsti Kuronen
Haastattelijat Lempi Viirret ja Eveliina Saikkonen, Sydän-Laukaan koulu

14.15

Sankaritarinoita (kaikille)

Taru Anttonen (toim.)
Haastattelijat Amalia Vuorma ja Petra Hertteli, Sydän-Laukaan koulu 

14.45

Runotyöpaja nuorille

Fanny Toro

15.15

Haluatko triviamestariksi?

Magnus Mali
Haastattelijat Anni Halinen, Peppi Kontro ja Saila Passoja, Sydän-Laukaan koulu

15.45

Kirjavinkkaus opettajille

Kirjastovirkailija Inna Muikku: Miten tehdä onnistuneita kirjavinkkauksia?

16.45

Runokuvia lapsuudesta ja nuoruudesta

Lavarunoilija AP Kivinen esittää omaa tuotantoaan

17.00

Nuorten Open Mic - omien tekstien klubi

Puustelli-näytöskeittiössä Maija Silvennoinen vieraineen, B-halli

11.00

Hyönteisruokaa kokkaa the Ötökkäkokki Aija Viitaniemi

12.00

Koululaiset kokkaavat terveellisiä välipaloja

13.00

Raw intola – Herkulliset raakakakut jouluksi

14.00

Carsin Wines - Viinin ja juuston liitto

Käsintehtyjä viinejä suomalaiselta perhetilalta Bordeaux:sta

15.00

Nojosniemen härkäpapuherkut joulupöytään

16.00

MEATER-paistomittari valloittaa maailmaa

Hyvä lahjaidea ja helppo sekä toimiva paistomittari tämän päivän kotikeittiöön

Muu ohjelma

9.00

Minna Canth -näyttely

Kokoustila Robert, 3. krs.

9.00

Avi Heikkisen Valotusaika-näyttely

Kokoustila Elsi, 3. krs.

9.30

Minä olen SANKARI -työpaja alakoululaisille

Lasten maailma, B-halli

10.30

Minä olen SANKARI -työpaja alakoululaisille

Lasten maailma, B-halli

11.30

Minä olen SANKARI -työpaja alakoululaisille

Lasten maailma, B-halli

Lauantai 23.11.

Ravintola-lava, A-halli

10.45

Likaista peliä

A.M. Frost
Haastattelija Eila Tiainen

11.15

Kullanhuuhtoja

Timo Sandberg
Haastattelija Juha Rahko

11.45

Matador

Max Manner
Haastattelija Eila Tiainen

 

12.15

Helmimies

Outi Pakkanen
Haastattelija Kirsi Sievänen

12.45

Tuhon messias

Taavi Soininvaara
Haastattelija Juha Rahko

13.15

Punainen vaate

Eppu Nuotio ja Pirkko Soininen
Haastatteilja Eila Tiainen

13.45

Immu

Mika ”Immu” Ilmén
Haastattelija Jarkko Sipilä

14.15

Tallinnan tappajat – Viron veriset vuodet

Antto Terras

14.45

Uskollinen lukija

Max Seeck
Haastattelija Petra Maisonen

15.15

Kahdeksas neito

Eva Frantz

15.45

Musta valo

Petri Karra
Haastattelija Eine Joutsijoki

16.15

Kasvot hautakivessä

Tapani Bagge
Haastattelija Vesa Tompuri

16.45

Murhia, uhreja ja peliä. Dekkari-paneeli

Keskustelemassa Tapani Bagge, Marko Kilpi ja Jarkko Sipilä
Keskustelua johtaa Jouni Tervo

Jyväsjärvi-lava, B-halli

10.45

Selkokirja -paneeli

Keskustelemassa Hanna Männikkölahti, Jasu Rinneoja ja Riikka Tuohimetsä
Keskustelua ohjaa Sami Ahonen

11.15

Mitä tulisi tietää tekoälystä

Timo Siukonen ja Pekka Neittaanmäki

11.45

Pelko jäytää sieluja – Rainer Werner Fassbinderin elämä ja kuolema

Lauri Timonen

12.15

Aika normaalia - Tarinoita Eppu Normaalista

Harri Hinkka ja Juha Torvinen
Haastattelija Juha Virkki

12.45

Tietokirjaraati

Suomen tietokirjailijat

13.45

Viimeisen kesän maisemia: Aikamatkailua Suomessa 1939-2019

Jussi Jäppinen
Haastattelija Laura Niemi-Pynttäri

14.15

Säädyllistä ja säädytöntä – Pukeutumisen historiaa renessanssista 2000-luvulle

Arja Turunen ja Anna Niiranen
Haastattelija Irma Hirsjärvi

14.45

Mitä musikaalisuus on?

Mikko Nurmi

15.15

Huipputuloiset - Suomen rikkain promille

Anu Kantola ja Hanna Kuusela

15.45

Äkkijyrkkä - Jumala ja erotiikka

Miina Äkkijyrkkä ja Lamppu Laamanen
Haastattelija Ville Hänninen

16.15

Nauti tyhjyydestä ja muita vastamainoksia

Jari Tamminen
Haastattelija Mika Rönkkö

16.45

Uutismies

Kari Lumikero
Haastattelija Iida Simes

17.15

Kielestä kiinni

Roosa Rentola
Haastattelija Marko Vesterbacka

Päijänne-lava, B-halli

11.00

Tuhon messias

Taavi Soininvaara
Haastattelija Iida Simes

11.30

Levoton mieli

Antti Tuuri
Haastattelija Arvo Vuorela

12.00

Tässä meillä on kaikki nyt

Annamari Marttinen
Haastattelija Tiina Piilola

12.30

Bryssel, Strasbourg, Luxemburg

Helena Petäistö
Haastattelija Iida Simes

13.00

Uskollinen lukija

Max Seeck
Haastattelija Arvo Vuorela

13.30

Älä sano että rakastat

Raakel Lignell
Haastattelija Marjo Rönnkvist, Sana tai pari Oy

14.00

Manu

Raija Oranen
Haastattelija Irma Hirsjärvi

14.30

Tieto-Finlandia 2019

15.00

Viimeinen voltti

Jari Mönkkönen ja Mika Saukkonen

15.30

Kaikki elävä

Riikka Pelo
Haastattelija Nina Paavolainen

16.00

Jalat ilmassa

Antti Rönkä
Haastattelija Marjo Rönnkvist, Sana tai pari Oy

16.30

Parit

Pirjo Hassinen
Haastattelija Ville Hänninen

17.00

Jälkikasvukausi

Roope Lipasti
Haastattelija Laura Kuitunen

17.30

Erja Lyytinen – Blueskuningatar

Erja Lyytinen
Haastattelija Juha Virkki

Kirjaharju-lava, B-halli

10.45

Mysteerimurtajat huvipuistossa

Ilkka Mattila
Haastattelijat Aada Ruotsalainen ja Mila Koskiniemi

11.15

Poliisiasema

Pasi Lönn
Haastattelijat Viljami Jalkanen ja Kaapo Lindqvist, Leppäveden koulu 

11.45

Pohjoisen pikavuoron arvoitus

Tapani Bagge
Haastattelijat Aada Ruotsalainen ja Mila Koskiniemi

12.15

Fingerpori

Pertti Jarla
Haastattelija Joonas Erho

12.45

Sensored reality

Anders Vacklin ja Aki Parhamaa
Haastattelijat Chrish Åsa-Sofia ja Saaga Lähtevänoja, Lyseon lukio 

13.15

Jälkikasvukausi

Roope Lipasti
Haastattelijat Siiri Hotakainen ja Siiri Vasara, Lyseon lukio 

13.45

Mustarastas

Inka Nousiainen
Haastattelijat Vilma Kuisma ja Tara Mäkelä, Saarijärven lukio 

14.15

Jalat ilmassa

Antti Rönkä

14.45

Nauti tyhjyydestä ja muita vastamainoksia

Jari Tamminen
Haastattelijat Leena Silvennoinen, Jessica Siikaranta ja Katariina Lehtonen, Laukaan lukio

15.15

Maailman viimeiset noidat

Eppu Nuotio
Haastattelijat Ronja Savolainen ja Anniina Urpilainen, Vehniän koulu

 

15.45

Selkokirjallisuutta

Hanna Männikkölahti

16.15

Auringon pimeä puoli

Marisha Rasi-Koskinen
Haastattelija Emilia Mononen, Laukaan lukio

 

Puustelli-näytöskeittiössä Maija Silvennoinen vieraineen, B-halli

11.00

Huippukokki Kape Aihinen kokkaa lohipastaa

12.00

Pöllöwaarin joulupöytä

Chef Sami Sorvoja

13.00

Huippukokki Kape Aihinen ja miten syntyy täydellinen pihvi

Lehtolan Limousin & De Buyerin paistinpannu

14.00

Outi Pakkanen kokkaa Helmimies-dekkarista Angela Merkelin perunakeittoa

14.30

Keittiön suunniteluun uusia ulottuvuuksia Bora-yhdistelmälaitteilla

Savo Design, Sampo Itäaho

15.00

Koko kansan Markku ja vaimonsa Anne paljastavat salaisen vohvelireseptin

16.00

Carsin Wines - Viinit joulupöytään

Käsintehtyjä viinejä suomalaiselta perhetilalta Bordeaux:sta

16.30

Nojosniemen härkäpapuherkut joulupöytään

Muu ohjelma

10.00

Minna Canth -näyttely

Kokoustila Robert, 3. krs.

10.00

Avi Heikkisen Valotusaika-näyttely

Kokoustila Elsi, 3. krs.

10.45

Minä olen SANKARI -työpaja alakoululaisille

Lasten maailma, B-halli

11.45

Minä olen SANKARI -työpaja alakoululaisille

Lasten maailma, B-halli

12.30

Sarjakuva-työpaja

Kokoustila Elsi, 3. krs.

Raimo Saastamoinen

Sarjakuva työpaja, hahmosuunnittelua sarjakuvan keinoin.

 

13.45

Minä olen SANKARI -työpaja alakoululaisille

Lasten maailma, B-halli

14.30

Avi Heikkinen kertoo Valotusaika-teoksen valmistumisesta

Kokoustila Elsi, 3. krs.

Sunnuntai 24.11.

Ravintola-lava, A-halli

10.45

Tuulesta temmattu elämä

Pauliina Vanhatalo
Haastattelija Vesa Lahti

11.15

Delfiinimeditaatio

Harry Salmenniemi
Haastattelija Iida Simes

11.45

Merenpeitto

Olli Jalonen
Haastattelija Ville Hänninen

12.15

Kamala luonto

Jarkko Vehniäinen ja Marja Lappalainen
Haastattelija Ville Hänninen

12.45

Periaatteen mies

Matti Remes
Haastattelija Petra Maisonen

13.15

Kaukopuhelu

Pauli Hanhiniemi
Haastatteilja Panu Väänänen

13.45

Miljoonasade

Heikki Salo ja Mikko Lundell
Haastattelija Sami Ahonen

14.15

Tulos tai ulos: Juha Sipilän myrskyisä pääministerikausi

Risto Uimonen
Haastattelija Ville Hänninen

Jyväsjärvi-lava, B-halli

10.45

Kaiken maailman kvantit – Luonnontieteen maailmankuvan tarkistus

Arto Annila

11.15

Sää joka muutti maailmaa

Marcus Rosenlund
Haastatteilja Inger Ruotanen

11.45

Kultaleijonien tarina 2019

Harri Pirinen
Haastattelija Sinuhe Wallinheimo

12.15

7 + 7

Kjell Westö
Haastattelija Iida Simes

12.45

Hyvän jälki

Hanna Kivisalo
Haastattelija Kalle Niinikangas

13.15

Urheiluhullu – Stadioneilta suljetuille osastoille

Tapio Suominen ja Lasse Lindqvist
Haastattelija Arvo Vuorela

13.45

Mieto

Hellevi Pouta ja Juha Mieto
Haastatteija Arvo Vuorela

14.15

Sylvi Kekkosen elämäkerta

Anne Mattson

14.45

Ruokarahan sisäpiiri

A-P Pietilä
Haastattelija Sami Ahonen

15.15

Kärsimysten kirja

Markus Ånäs
Haastattelija Kaisa Wallinheimo

Päijänne-lava, B-halli

10.30

Raivo

Eeva Rohas
Haastattelija Ville Hänninen

11.00

Matkaystävä

Suvi Ratinen
Haastattelija AP Kivinen

11.30

Hautaustoimisto Wähähappinen

Markku Ropponen
Haastattelija Vesa Lahti

12.00

Kaunis maailma

TaoLin
Haastattelija Riitta Cankocak

12.30

Juuret Jylhäsalmella

Kirsi Pehkonen
Haastattelija Arvo Vuorela

13.00

Täyttä elämää - lisää laatua seniorivuosiin

Tapani Kiminkinen
Haastattelija Sami Ahonen

13.30

Jos se näyttää siltä

Mikko Rimminen
Haastattelija Nina Paavolainen

14.00

Koirapuisto

Sofi Oksanen
Haastattelija Iida Simes

14.30

Tulisiipi

JP Koskinen
Haastattelija Irma Hirsjärvi

15.00

Finlandia -paneeli

Kirjaharju-lava, B-halli

11.15

Käsikirjoituksesta kirjaksi

Kirsi Pehkonen

12.15

Kirjoituskilpailun palkintojen jako

12.45

Koirapuisto & Raivo

Sofi Oksanen ja Eeva Rohas

13.15

Sää joka muutti maailmaa

Marcus Rosenlund
Haastattelijat Meri Kärkkäinen ja Ilona Siistonen

13.45

Kultaleijonien tarina 2019

Harri Pirinen
Haastattelijat Jaakko Palviainen, Savulahden päiväkotikoulu ja Lotta Palviainen, Keski-Palokan koulu

14.15

Kaiken maailman kvantit - Luonnontieteen maailmankuvan tarkistus

Arto Annila

14.45

Kaukopuhelu

Pauli Hanhiniemi

15.15

Kamala luonto

Jarkko Vehniäinen ja Marja Lappalainen

Puustelli-näytöskeittiössä Maija Silvennoinen vieraineen, B-halli

11.00

Paistetaan pihvi Lehtolan Limousinista

Savo Design, Sampo Itäaho

12.00

Tapsa ja Maija kokkaavat terveellistä ruokaa

Maalaislääkäri Tapani Kiminkinen

13.00

Hyönteisruokaa kokkaa the Ötökkäkokki Aija Viitaniemi

14.00

Raw intola – Herkulliset raakakakut jouluksi

15.00

Nojosniemen härkäpapuherkut joulupöytään

Muu ohjelma

10.00

Minna Canth -näyttely

Kokoustila Robert, 3. krs.

10.00

Avi Heikkisen Valotusaika-näyttely

Kokoustila Elsi, 3. krs.

10.30

Minä olen SANKARI -työpaja alakoululaisille

Lasten maailma, B-halli

11.00

Runojooga

Auli Kokkonen
Kokoustila 3. krs.

11.30

Minä olen SANKARI -työpaja alakoululaisille

Lasten maailma, B-halli

12.00

Mauri Kunnas signeeraa: Hurjan hauska unikirja

Signeerauspiste, B-halli

13.00

Minä olen SANKARI -työpaja alakoululaisille

Lasten maailma, B-halli

13.00

Avi Heikkinen kertoo Valotusaika-teoksen valmistumisesta

Kokoustila Elsi, 3. krs.